Tropiąc wilka

Tropiąc wilka

Opis:

Śnieżna pierzynka, która otuliła strzeleckie lasy sprzyja tropieniu. Przypomnijmy, tropy to odcisk kończyny zwierzęcia pozostawiony na piasku, błocie lub śniegu, a także na innych podłożach, np. na betonie. [J.Romanowski „Poznajemy tropy i ślady zwierząt”]

Dzięki tropom możemy zebrać wiele informacji, m. in. jakie zwierzęta mieszkają na danym terenie, jakie są kierunki ich migracji, czyli  przemieszczania się i czy poruszają się w grupie czy samotnie.

            Spacerując po strzeleckich lasach napotkamy na przykład tropy wilków. I niech to nikogo nie dziwi.

Jak pisze I. Wierzbowska w swej publikacji „Wilk”, ten drapieżny ssak osiedla się w środowisku leśnym bez względu na typ siedliska, wybierając tereny mało pofragmentowane o wysokim stopniu lesistości i niskim poziomie urbanizacji.

Na terenie Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie od kilku lat odnotowywana jest obecność wilków, które w Polsce objęte są ochroną gatunkową. Jednak zebrane dotąd informacje jednoznacznie nie wskazują, czy występujące osobniki to populacja migrująca czy też  zasiedlająca na stałe nasze lasy.

            Wilki to zwierzęta skryte i raczej unikają obecności człowieka, jednak prosimy o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie i okolicach terenów leśnych. Przede wszystkim pamiętajmy o bezpieczeństwie naszych czworonożnych pupili i wybierając się na leśną wędrówką z naszym ukochanym psiakiem pod żadnym pozorem nie spuszczajmy go ze smyczy.

 

Dla zaciekawionym tropieniem polecam: http://www.bezogrodek.com/2016/01/slady-zwierzat-na-sniegu.html

Dla zaciekawionych wilkiem: http://wilki.pl/

Oprac. D. W-W. 

Foto:arch N-ctwa

 

 

Pobierz aplikację